עורך דין האם להתגרש
עורך דין האם להתגרש
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  רחוב יגיע כפיים 2,
  בית פיילוט, קומה 2
  תל אביב 6777886

  טלפון: 077-9969183

  מידע חשוב נוסף

  להתגרש עם תינוק? מה עושים ואיך

  האם כדאי להתגרש עם תינוק? אלו קשיים עלול התינוק לחוות בעקבות הגירושין? ועל מה חשוב להקפיד כאשר מתגרשים במקרה כזה? על כך במאמר שלפניכם.

  להתגרש עם תינוק? מה עושים ואיך

  תקופת ההיריון והלידה מאתגרת את הזוגיות

  מקרים רבים של גירושין מתרחשים בעקבות ההיריון והלידה. האמירה 'תביאו ילד משותף והוא יחזק את הזוגיות ביניכם' – רחוקה מלהיות נכונה. תקופת ההיריון והלידה הינה תקופה מאתגרת עבור הזוגיות; תינוק שנולד דורש תשומת לב והשקעה בלתי פוסקת ושואב את האנרגיות של שני ההורים.

  זאת ועוד, השינויים הגופניים וההורמונליים של האשה בתקופת ההיריון והלידה עשויים להשפיע על מצב רוחה, על תשוקתה המינית ועל יחסה לבן הזוג שלה. בן הזוג עשוי לחוש שאינו רצוי ולהתרחק אף הוא – מה שייצור תגובת שרשרת שתדרדר את הזוגיות.

  במידה ואתם שוקלים האם להתגרש בתקופה זו, חישבו היטב האם המשבר שלכם הוא זמני וניתן לפתרון או שמדובר בקרע שלא ניתן לאיחוי.

  מאמרים פופולריים נוספים:להתגרש בלי לפגוע בילדיםכיצד משפיעים גירושין על ילדים בגיל הרךאיך מספרים לילדים?

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   האם כדאי להישאר בזוגיות בשביל התינוק?

   גירושין אינם דבר פשוט, בוודאי כאשר ישנו תינוק בסיפור. אך האם זו סיבה שלא להתגרש?

   מצד אחד ישנם מחקרים המראים כי ילדים מעדיפים שהוריהם יישארו בזוגיות גרועה מאשר שיתגרשו, אך מצד שני ישנם מחקרים אחרים הקובעים כי הנזק שנוצר כתוצאה ממריבות בין ההורים עלול להשפיע לרעה ולטווח הארוך על התפתחותם של הילדים.

   כך או כך, לדעתי הקושי של הילדים אינו מצדיק חיי סבל של ההורים. במידה והגעתם למסקנה שחיי הנישואין שלכם לא ניתנים לשיקום, הקושי של הילד אינו מהווה סיבה מספקת להמשך הנישואין.

   הקפידו על שגרה קבועה ויציבה עבור התינוק

   ישנם הבדלים בין ההתמודדות של ילדים גדולים עם הגירושין לבין ההתמודדות של תינוק עם הגירושין. ילדים גדולים זוכרים את המצב שהיה לפני הגירושין ויש להם קושי עם העזיבה של אחד ההורים. הקושי יכול להיות הן מבחינת תחושת האבדן של אחד ההורים, והן מתוך כך שהילד מאשים את עצמו בפרידה של הוריו.

   להתגרש עם תינוק

   לעומת זאת, תינוק אינו זוכר מה היה לפני הגירושין והוא מתרגל מהר מאד לגדול בסביבה חד הורית. הקושי של התינוק נובע מעצם השינויים בסביבתו הטבעית. תינוק צריך סביבה קבועה ויציבה שתיתן לו תחושת ביטחון.

   משום כך, אם אתם מחליטים להתגרש, השתדלו ליצור שגרה קבועה ויציבה עבור התינוק ולהמעיט בשינויים בסדר יומו ככל האפשר.

   כיצד לקבוע את הסדרי הראייה של התינוק

   המחוקק מכיר בצורך של ילד בגיל הרך לגדול אצל אמו וקובע בתור ברירת מחדל כי ילד עד גיל 6 צריך להיות במשמורת האם. קביעה זו נותנת מענה לסוגיית המשמורת – אך מה לגבי הסדרי הראייה?

   לאור הצורך של התינוק ביציבות ובקביעות, כפי שהסברתי לעיל, השאלה מתחדדת: האם טוב לטלטל את התינוק מבית לבית? האם השינויים התכופים אינם מזיקים לתינוק?

   חשוב להבהיר כי הגישה המשפטית היא שזכותו של האב לראות את ילדו אינה גוברת על זכותו של הילד לחיים שקטים ורגועים. טובתו של הילד, אפוא, היא המדד היחיד לפיו נקבעים המשמורת והסדרי הראייה.

   ובכן, התשובות לשאלות מן הסוג הזה אינן חד משמעיות ומשתנות ממקרה למקרה. ההמלצה שלי היא להשתדל לעבוד בשיתוף פעולה ובצמוד לבעלי מקצוע, שיוכלו לכוון אתכם ולסייע לכם למצוא את שביל הזהב למען טובתו של הילד.

   להתגרש עם תינוק - שאלות נפוצות אצל מי התינוק יהיה לאחר גירושי הוריו?

   התינוק, עקב היותו בן פחות מ-6, צפוי להיות, אם אין הסכמה בין הוריו על משמורתו, בחזקת אמו. כך קובע בית המשפט, במה שמכונה "חזקת הגיל הרך". ואולם, על חזקה זו גובר "עקרון טובת הילד", כך שאם מוכח שהאם מפעילה אלימות, פיזית או מילולית כלפי התינוק, או מזניחה אותו וכיו"ב, בית המשפט מבין שלטובת התינוק, הוא צריך להיות בחזקת אביו, ולכן המשמורת עליו מוענקת לאב.

   איך הגירושין צפויים להשפיע על התינוק?

   תינוקות אינם מבינים את המשמעות של גירושי הוריהם. יחד עם זאת, הם יכולים לשים לב לכך שמשהו השתנה בשגרת החיים שלהם. כמו כן, הגירושין משפיעים, מן הסתם, גם על ההורים עצמם, מה שעלול לגרום להם להעניק לילדיהם תשומת לב פחותה משהוענקה לפני הגירושין, עקב מצב רוח ירוד והצורך בהסתגלות למצב החדש. ההפחתה במתן תשומת הלב יכולה לגרום לפגיעה בהתפתחות הנפשית של אותם תינוקות, באופן שיגרום להם לקושי ביצירת קשרים עם אחרים, וכן עשוי לגרום להם לחוסר תיאבון, לכעס לעתים קרובות, וכן לפיתוח חרדת נטישה.

   על מה חשוב שהורי התינוק יקפידו?

   חשוב שהורי התינוק יקפידו על כך שבשבועות הראשונים שלאחר הגירושין, יישאר התינוק בבית ובסביבה שבהם היה עוד בטרם גירושי הוריו, שהרי סביבה זו כבר מוכרת לו, הוא רגיל אליה ואף קשור אליה. מכיוון שלרוב, ההורה שעוזב את הבית הוא האב, הרי שבמילים אחרות, חשוב שבשבועות הראשונים שלאחר רוב מקרי הגירושין, יהיה הילד רק אצל האם (כחלק מחזקת הגיל הרך ועקרון טובת הילד). רק לאחר מספר שבועות ניתן לחשוף את התינוק גם לבית ההורה שעזב את הבית, וגם שם חשוב שיהיו דברים המוכרים לתינוק ושהוא קשור אליהם – כמו צעצועים, תמונות וכדומה.

   מהי חובת האב במזונות התינוק?

   האב חייב לספק את הצרכים הבסיסיים של בנו/בתו התינוק/ת בתחומי המזון, הביגוד, וכן בתחומי התקשורת והנסיעות ככל שישנם. תחומי הרפואה והחינוך, צריכים להיות מסופקים הן על ידי האב והן על ידי האם.

   *האמור לעיל ובכל המאמרים באתר האם להתגרש אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף