עורך דין האם להתגרש
עורך דין האם להתגרש
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  רחוב יגיע כפיים 2,
  בית פיילוט, קומה 2
  תל אביב 6777886

  טלפון: 077-9969183

  מידע חשוב נוסף

  איך להתגרש בלי לפגוע בילדים

  תהליך הגירושין של ההורים עשוי להיות כואב ומייסר עבור הילדים. כיצד ניתן להקל על הילדים לעבור את התהליך? על מה חשוב להקפיד בכדי למזער את הקושי שלהם? על כך במאמר שלפניכם.

  איך להתגרש בלי לפגוע בילדים

  במידת האפשר – נסו לשקם את הנישואין

  ילד שהוריו מתגרשים מאבד באחת את הקן שלו, את הביטחון שלו, ונקלע לתוך מערבולת של אי-וודאות. תהליך הגירושין, שאינו קל גם עבור ההורים, קשה שבעתיים עבור הילדים.

  מחקרים רבים מראים כי ילדים להורים גרושים נמצאים בסיכון להיקלע לקשיים נפשיים, ובמקרים חריגים – אף לקשיים התפתחותיים.

  משום כך, כאשר הגירושין אינם מחויבי המציאות ויש סיכוי לאחות את הקרעים, מומלץ לנסות קודם כל לשקם את הנישואין.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   טובת הילדים אינה מצדיקה חיי נישואין בלתי נסבלים

   אולם ישנם מקרים בהם אין מנוס מגירושין. במקרים כאלו, למרות הקשיים של הילדים והרצון להקל עליהם ככל האפשר, טובת הילדים אינה מצדיקה חיי נישואין בלתי נסבלים של הוריהם.

   זאת ועוד: מסתבר שעדיף לילדים שהוריהם יהיו גרושים אך רגועים, מאשר לגדול בבית רווי מריבות וכעסים בין ההורים. משום כך, במקרים בהם חיי הנישואין הם בלתי נסבלים, מוטב לילדים שההורים יפרידו כוחות ויתגרשו.

   איך להתגרש בלי לפגוע בילדים - אינפוגרפיקה

   מאמרים פופולריים נוספים:כיצד משפיעים גירושין על ילדים בגיל הרך ◄ להתגרש עם תינוק ◄ איך מספרים לילדים

   נסו לסיים את הליך הגירושין בהסכמה ובמהירות

   אם הגעתם להחלטה להתגרש, השתדלו להגיע להסכמות ולסיים את הליך הגירושין במהירות האפשרית. ככל שתסיימו את הליך הגירושין מהר יותר, כך יהיה לילדים קל יותר לשוב לשגרה ולעכל את השינוי שחל בחייהם.

   לצורך גיבוש ההסכמות בנושאים השונים, ניתן להיעזר במגשרים מקצועיים. תפקידו של המגשר הוא ליצור בסיס של אמון והבנה הדדית תוך שמירה על האינטרסים של שני הצדדים.

   איך להתגרש בלי לפגוע בילדים? דבר 1 – אל תתעמתו בפני הילדים

   הקפידו לנהל את העימותים הרחק מאוזנם של הילדים, ובוודאי אל תצעקו אחד על השני בנוכחותם של הילדים. ילדים לוקחים קשה מריבות וסכסוכים בין ההורים.

   נסו להכריז על הפסקת אש כאשר הילדים בסביבה והשתדלו להתמקד במשותף ביניכם – היותכם הורים לילדים שלכם – ולא בכעסים ביניכם.

   אין לערב את הילדים בהחלטות הנוגעות אליהם

   בעידן של ימינו, בו לילדים יש דעה על כל דבר, ניתן בנקל להיתפס למחשבה שצריך 'להתייעץ' עם הילד ולשמוע את דעתו בסוגיות שנוגעות אליו בהליכי הגירושין. למשל: לשאול את הילד את מי הוא רוצה בתור המשמורן שלו או כמה ימים בשבוע הוא רוצה שיתקיימו הסדרי הראייה.

   אך זו טעות חמורה. ילדים אינם צריכים להיות מעורבים בשאלות החינוך שלהם – בוודאי לא לבחור מי הוא ההורה המועדף עליהם. עצם חשיפת הילד לשאלות כאלה עלולה להזיק לנפשו. קבלו את ההחלטות בעזרת הגורמים המוסמכים לכך, והילדים כבר יתיישרו עם ההחלטות שלכם.

   הסתה כנגד ההורה השני עלולה לפגוע קשות בנפשו של הילד

   אחת התופעות החמורות ביותר בהליכי גירושין היא הסתה כנגד ההורה האחר. במקרים קיצוניים הסתה כנגד ההורה האחר עלולה ליצור 'ניכור הורי' בו הילד לא מעוניין להכיר בהורה השני. הסתה הורית הינה דבר חמור מאד שעלול להשפיע על התפתחותו של הילד לטווח הארוך.

   השתדלו מאד שהוויכוחים שלכם לא יגררו להסתה כנגד ההורה האחר. גם אם אתם שונאים את הגרוש/ה וגם אם אתם סבורים שהשנאה מוצדקת, הילד יישאר תמיד ילד שלו/ה וההסתה תפגע בראש ובראשונה בילד שלכם.

   בשורה התחתונה:

   עם כל הצער שבדבר ולמרות הקושי של הילדים, לפעמים הפרדת הכוחות היא מחויבת המציאות. זאת ועוד, במקרים בהם ישנן מריבות ושנאה בין ההורים, יתכן שמוטב לילדים שהוריהם יתגרשו מאשר לגדול בבית רווי ויכוחים ושנאה הדדית.

   במידה והחלטתם להתגרש, השתדלו לסיים את הליכי הגירושין בהסכמה ובמהירות והקפידו להרחיק את המריבות ואת הכעסים מעיני הילדים. בנוכחות הילדים נסו להתמקד במשותף ביניכם: היותכם הורים.

   איך להתגרש בלי לפגוע בילדים - שאלות נפוצות איך כדאי לשוחח עם הילדים על הגירושין על מנת שלא יפגעו?

   הדבר תלוי בגילם של הילדים. אם הילדים הם מאוד קטנים, כלומר עד גיל שנתיים, אין הצדקה לשוחח איתם על הגירושין, שכן הם עוד לא מבינים את משמעות הדבר. לכן, חשוב שבשבועות הראשונים שלאחר הגירושין, הילדים יישארו רק בבית ובסביבה שהם מכירים ורגילים אליהם, ורק כעבור כמה שבועות ניתן לחשוף אותם לביתו ולסביבתו של ההורה שעזב את הבית, וגם שם חשוב שיהיו משחקים, תמונות וחפצים אחרים שהם כבר מכירים וקשורים אליהם. אם הילדים הם בני שנתיים עד חמש, ניתן לשוחח איתם על הגירושין ועל הסיטואציה שנוצרה עקב כך, ולאפשר להם להביע את כל תחושותיהם ורגשותיהם בנושא, גם אם מדובר בגעגוע להורה השני, או לחילופין בכעס. כשמדובר בילדים מעט יותר גדולים, בני 6 עד 12, חשוב שכל הורה ימנע מלהשמיץ את ההורה השני בנוכחות הילדים, וכן ימנע מלדרוש מילדיו "לקחת צד" בהליך הגירושין ולתמוך באחד מההורים. בנוסף, על ההורים לשתף את צוות בית הספר של ילדיהם בגירושין, כדי שבמידת הצורך, יאפשר בית הספר לילדים להביע את מצוקתם או כל תחושה אחרת. ילדים בגיל ההתבגרות, בני 13 עד 18, נוטים שלא לשתף הרבה את הוריהם בחייהם האישיים, ולכן, על אף בגרותם של ילדים אלה, על ההורים להימנע מלהעמיס "עליהם" ולהפוך אותם למבוגר הנוסף בבית.

   האם נכון לפנות להליך גישור?

   הליך גישור בהחלט יכול למנוע פגיעה בילדים שהוריהם מתגרשים. הסיבה לכך היא שעקב היות המגשר ניטרלי (אין לו עדיפות לאף אחד מבני הזוג או היכרות מוקדמת עם מי מהם), בתוספת הידע והניסיון הרב שלו – הוא מציג שקיפות מצב מקצועית גרידא בפני בני הזוג, שאולי התקשו לראותה בעצמם עקב כך שהיו נתונים בסערת רגשות, וכך הם יכולים להחליט כיצד עליהם לפעול בהליך הגירושין מבלי לפגוע בילדים, וכמובן בעצמם.

   האם ככל שהליך הגירושין מהיר יותר, הסיכוי לפגיעה בילדים הוא בהכרח קטן יותר?

   לא. הליך גירושין יכול להיות מהיר מדי, ועקב כך לפגוע בילדים. למשל, אחד מבני הזוג יכול לנצל את רצונו של בן הזוג השני להתגרש כמה שיותר מהר, ובכך לגרום לו לעשות ויתורים קשים ולא פרופורציונליים – כמו ויתורים על מפגשים עם הילדים.

   על מה חשוב שההורים יקפידו גם זמן רב לאחר השלמת הליך הגירושין על מנת לא לפגוע בילדים?

   כל הורה צריך לזכור שילדיו ישארו תמיד ילדיו המשותפים שלו ושל בן זוגו לשעבר. לכן, גם זמן רב לאחר השלמת הליך הגירושין, חייבים ההורים להקפיד על שימוש דוגמא אישית עבור הילדים, ולהימנע מלחשוף אותם ליחס רע, קשה ועוקצני ביניהם. הם צריכים לזכור, שעל אף היותם גרושים, לשניהם עדיין יש מטרה משותפת – והיא שילדיהם יצליחו בחייהם, יהיו בריאים ושמחים.

   *האמור לעיל ובכל המאמרים באתר האם להתגרש אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9969183 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף