עורך דין מקרקעין מסביר : סעיפים נבחרים בחוק מכר דירות

רכישת ומכירת דירה הינן לרוב העסקאות המרכזיות בחייו של אדם. לכן כדאי מאוד להכיר את החוק הרלוונטי ביותר לעסקאות כאלו – "חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973".עורך דין מקרקעין מסביר : סעיפים נבחרים בחוק מכר דירותסעיף 1 : הגדרות

סעיף ההגדרות מגדיר בעצם על מי ועל איזה סוג נכס חל החוק:

1. מהי דירה? – דירה היא "חדר או מערכת חדרים שנועדו למגורים, לעסק או לכל צורך אחר".

2. מהי מכירה? – מכירה לעניין חוק זה כוללת גם החכרה של הדירה לתקופה של 25 שנים או יותר, לרבות התחייבות למכור או להחכיר.

3. מיהו מוכר? – מוכר דירה שלא בנה אותה בעצמו ולא קיבל מהקונה תמורה בעד מכירתה, לא מוגדר כמוכר לעניין חוק זה.

סעיף 2: חובת מסירת מפרט והוראות תחזוקה ושימוש

מוכר דירה חייב לצרף לחוזה המכר מפרט והוראות תחזוקה ושימוש בעת החתימה על החוזה. היה ולא היו בידי המוכר בעת חתימת החוזה כל הפרטים הדרושים לקביעת הוראות התחזוקה והשימוש, עליו למסור את ההוראות האמורות לקונה כשהן חתומות בידיו בעת העמדת הדירה לרשותו.

כמו כן, כל תיקון במפרט טעון חתימת שני הצדדים.

לפי סע' 10 לחוק, מוכר שלא מסר מפרט והוראות תחזוקה ושימוש כאמור בחוק – דינו קנס.

סעיף 4 : אי התאמה

נעמוד על פרט אחד חשוב בסעיף.

אם הדירה, או כל דבר שבה, שונים מן האמור במפרט, בתקן רשמי או בתקנות הבניה, הרי שמדובר ב"אי-התאמה". במקרה כזה, על הקונה להודיע על אי-ההתאמה למוכר בתוך זמן סביר, ולתת לו הזדמנות לתקן אותה. אם המוכר לא תיקן את אי-ההתאמה תוך זמן סביר אחרי שהקונה נתן לו הודעה על כך, ואין הקונה רוצה לתבוע את ביצוע החוזה או לחזור בו ממנו, זכאי הוא לנכות מן המחיר את הסכום שבו פחת שווי הממכר עקב אי-ההתאמה לעומת שוויו לפי החוזה.

מכיוון שסעיף זה מונה תנאים רבים נוספים, מומלץ בכל מקרה להיעזר בעורך דין מקרקעין, או במשרד עורכי דין בישראל מתחום זה, במקרה שנמצא לטעמך פגם כלשהוא בדירה.

סעיף 5א: פיצוי בשל איחור במסירה

אם המוכר לא העמיד את הדירה לרשות הקונה לאחר שחלפו 60 ימים מתום המועד הקבוע לכך בחוזה המכר, זכאי הקונה לפיצויים, בלא הוכחת נזק, כמפורט בסעיף. בדרך-כלל עורך דין מקרקעין דואג להכניס סעיף בהסכם המכר, שקובע פיצויים גבוהים יותר מאלו הנקובים בסעיף זה, במקרה של איחור במסירה.

סעיף 7א: התניה – לטובת הקונה

מדובר בסעיף חשוב ביותר! חוק זה הינו חוק דיספוזיטיבי, דהיינו: שניתן לתנות עליו, אולם סעיף זה קובע שניתן להתנות על חוק זה רק אם התנאי הוא לטובת הקונה.

בהמשך נסביר מדוע חשוב לערוך את הסכם המכר רק באמצעות עורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין בישראל מתחום זה.

עסקת מקרקעין מבצעים רק בעזרת עורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין בישראל מתחום זה!

ישנם פרטים משפטיים רבים הרלוונטיים לעסקאות של רכישת או מכירת דירה. רק עורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין בישראל מתחום זה, מקצועי ומנוסה, בקיא בכולם, מכיר את הפרקטיקה הנכונה ליישומם ויודע כיצד לנסח בצורה הנכונה ביותר חוזה מכר דירה.

מומלץ לבחור בעורך דין מקרקעין, או במשרד עורכי דין בישראל מתחום זה, מהשורה הראשונה בתחום, גם אם צריך לשם כך להשקיע יותר כסף, על-מנת להימנע מעוגמות נפש מיותרות בעתיד.

סיכום

במאמר זה סקרנו ב"קליפת אגוז" סעיפים נבחרים מחוק המכר (דירות). כאמור, אין תחליף לליווי משפטי צמוד של עורך דין מקרקעין מקצועי, או משרד עורכי דין בישראל מתחום זה.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר האם להתגרש אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף