מה מעמדו של זכרון דברים בעסקת מקרקעין?

מה מעמדו של זכרון דברים בעסקת מקרקעין?במאמר זה נעמוד על הדרך הנכונה לבצע עסקה במקרקעין, ובפרט נעמוד על מעמדו המשפטי של זכרון דברים בעסקה כזו. בנוסף, נסביר מדוע חשוב לבצע עסקת מקרקעין רק בעזרת עורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין בישראל מתחום זה, מקצועי ומנוסה.

 

מהם השלבים שיש לעבור במהלך עסקת מקרקעין?

ניתן למנות שלושה שלבים עיקריים בדרך להשלמת עסקת מקרקעין:

1. חיפוש אחר קונה או מוכר – לא כדאי לבצע עסקאות עם כל אדם. בפרט עסקאות יקרות כל-כך כמו עסקאות מקרקעין. בין אם מדובר במוכר או בקונה, יש לוודא שמדובר באדם אמין ונורמטיבי.

2. עריכת זכרון דברים – בטרם חותמים על הסכם מקרקעין סופי, עורכי דין בישראל נוהגים להסכים על הפרטים העיקריים של העסקה בזכרון דברים. למעמדו המשפטי של זכרון דברים זה נקדיש פסקה בפני עצמה בהמשך המאמר.

3. הסכם המכר הסופי – בשלב האחרון של עסקת מקרקעין חותמים הצדדים על הסכם המכר הסופי. מדובר בדרך-כלל בהסכם ארוך המכיל בתוכו פרטים רבים.

זכרון דברים בעסקת מקרקעין – מהו כולל ומה מעמדו המשפטי?

כאמור, זכרון דברים בעסקת מקרקעין מכיל את הפרטים המהותיים של העסקה – העובדתיים ואלו שהוסכם עליהם בין הצדדים באופן סובייקטיבי. לרוב מדובר בפרטי הצדדים, פרטי הנכס, שווי/מחיר העסקה, מועד מסירת הנכס וכד'.

בניגוד למחשבה האינסטינקטיבית של אדם שאינו משפטן, כי זכרון דברים כתוב הינו מסמך בלתי מחייב מבחינה משפטית, במציאות לרוב זכרון דברים כתוב הינו מסמך מחייב מבחינה משפטית לכל דבר ועניין, כמו כל חוזה מקרקעין.

הפרמטר העיקרי לבחינת הדברים הוא גמירות הדעת שהיתה בין הצדדים לעריכת העסקה.

פרמטר משני יותר, נוגע לשאלה האם הפרטים המהותיים של העסקה מופיעים במסמך זכרון דברים זה ("מסוימות").

כך שאפילו אם זכרון הדברים נכתב ונחתם על מפית נייר בבית קפה, היה וניתן ללמוד ממנו על רצינות הצדדים לעסקת המקרקעין, בית המשפט יראה במסמך זה חוזה תקף לכל דבר ועניין.

לאור דברים אלה, ניתן להבין את החשיבות הרבה שיש לליווי צמוד של עורך דיו מקרקעין מנוסה ומקצועי כאשר רוצים לבצע עסקת מקרקעין. אולם ניתן למנות סיבות רבות נוספות לכך.

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין מקרקעין כאשר מעוניינים לבצע עסקת מקרקעין?

עסקאות מקרקעין הן לרוב העסקאות היקרות והמשמעותיות ביותר בחייו של אדם. לעסקאות מקרקעין גם נלווים פרטים משפטיים שאדם שאינו משפטן אינו מודע להם. לכן, על-מנת לחסוך עוגמות נפש מיותרות מומלץ לבצע עסקת מקרקעין רק בליווי צמוד של עורך דין מקרקעין מנוסה ומקצועי.

כיום ישנם הרבה עורכי דין בישראל העוסקים בתחום המקרקעין, וממילא לא צריך לטרוח הרבה בשביל למצוא עורך דין מקרקעין מקצועי. מאידך, ריבוי עורכי דין בישראל מתחום זה מקשה על הבחירה בעורך דין מקרקעין.

רצוי לפנות לשם כך למשרד עורכי דין בישראל מתחום זה ששמו הולך לפניו. ישנם מספר פרמטרים שיכולים להעיד על איכותו ומקצועיותו של משרד עורכי דין בישראל:

א. ותק וניסיון – ככל שמשרד עורכי דין בישראל הינו ותיק יותר, כך הוא מנוסה ומקצועי יותר.

ב. קהל לקוחות – יש לבדוק האם בין קהל הלקוחות של אותו או משרד עורכי דין בישראל נמנים גופים מוסדיים או ציבוריים, לקוחות בעלי מעמד חברתי חשוב וכד'.

ג. גודל המשרד – אם משרד עורכי דין בישראל מעסיק עורכי דין רבים, הדבר מעיד לרוב גם על איכותו.

ד. בדיקה סובייקטיבית – בסופו של יום, אין מנוס מלקבל חוות דעת פרטניות אודות אותו משרד עורכי דין בישראל.

סיכום

זכרון דברים בעסקת מקרקעין הינו כמעט בכל המקרים מסמך בעל תוקף משפטי מחייב.

לסיום, לאור כל האמור במאמר זה, מומלץ לא לחסוך בכסף על-מנת לשכור את שירותיו של משרד עורכי דין בישראל בתחום המקרקעין, או עורך דין מקרקעין פרטי, מהשורה הראשונה.

מדובר בהשקעה שיכולה לחסוך הרבה עוגמות נפש מיותרות ששוות לעיתים יותר מכל הון שבעולם.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר האם להתגרש אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף