מהו טקס יריקה במהלך גירושין ברבנות

בני זוג יהודים המעוניינים להתגרש צריכים לעבור טקס גירושין דתי בבית הדין הרבני. כיצד נערך טקס הגירושין? מהו 'טקס יריקה'? והאם אשה צריכה לחשוש מטקס הגירושין בבית הדין? על אלה ועוד במאמר שלפניכם.

גירושין בישראל נערכים על ידי בית הדין הרבני [המכונה גם: רבנות]. בית הדין הוא הערכאה היחידה שמוסמכת להשיא ולגרש בני זוג יהודים.

הגירושין בבית הדין נערכים על פי ההלכה והמסורת היהודית, באמצעות נתינת גט. נתינת הגט היא טקס בו הבעל נותן לאשה מסמך המכונה גט. טקס מסירת הגט הוא האקט המסיים את הנישואין והופך את בני הזוג לגרושים.

יצוין כי לא רק בני זוג שנישאו כדת משה וישראל צריכים להתגרש בבית הדין הרבני, אלא גם בני זוג יהודים שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.

בית הדין דן תחילה בסוגיות הנלוות לגירושין

תביעת גירושין המוגשת לבית הדין עשויה לכלול סוגיות נוספות הקשורות לגירושין, ביניהן: חלוקת רכוש, מזונות, משמורת והסדרי ראייה. סוגיות אלה אמנם מצויות בסמכותו של בית משפט לענייני משפחה, אך במידה והן מצורפות לתביעת הגירושין, בית הדין מוסמך לדון בהן.

תביעת גירושין אליה צורפו סוגיות נוספות מכונה: 'תביעת גירושין כרוכה'. כאשר מוגשת תביעה כזו, בית הדין דן תחילה בסוגיות הנלוות לגירושין, ורק לאחר ההכרעה בהן – אם על ידי הסכם גירושין ואם על ידי החלטה של בית הדין – מגיע שלב טקס סידור הגט.

טקס סידור הגט

טקס נתינת הגט, המכונה גם 'טקס סידור הגט', כולל בירור שמות הבעל והאשה, כתיבת גט, ביטול מוֹדעות ומסירת הגט לידי האשה. רוב חלקי הטקס מתבצעים על ידי בית הדין ואנשיו, והחלק הרלוונטי לבני הזוג הוא החלק האחרון: מסירת הגט.

לאחר כתיבת הגט וביטול המודעות, הבעל נוטל את הגט, מוסר אותו לידי האשה ואומר לה:

"הָרֵי זֶה גִּיטֵךְ וְהִתְקַבֵּל גִּיטֵךְ זֶה וְהָרֵי אַתְּ מְגֹרֶשֶׁת בּוֹ מִמֶּנִּי מֵעַכְשָׁו וְהָרֵי אַתְּ מֻתֶּרֶת לְכָל אָדָם".

האשה מקבלת את הגט לידיה, מרימה אותו, מניחה אותו תחת בית שחיה השמאלי – סמוך לליבה, הולכת עִמו כמה צעדים קדימה, וחוזרת למקומה. פעולה זו מסמלת את פרידת האשה מבעלה ומהווה את האקט שהופך את בני הזוג לגרושים.

טקס הגט אינו כולל – לא יריקה ולא זריקת נעל

רבים שואלים: האם טקס הגירושין ברבנות אשר בבית הדין כולל זריקת נעל? האם הוא כולל יריקה?

ובכן, התשובה היא חד משמעית: לא. טקס הגירושין אינו כולל – לא זריקת נעל ולא יריקה. טקס הגירושין כולל רק מסירת גט לידי האשה, כפי שפורט לעיל, ותו לא.

המחשבה שטקס הגירושין כולל זריקת נעל או יריקה הינה טעות נפוצה הנובעת מבלבול בין טקס הגירושין לבין טקס הלכתי אחר המכונה 'חליצה'. טקס החליצה הוא טקס נדיר שאינו נוגע כלל לגירושין, אלא לאשה שהתאלמנה מבעלה ומעוניינת להתחתן בשנית. על פי התורה, אחיו של הבעל שנפטר צריך 'לייבם' את האלמנה, כלומר להינשא לה, ובמידה והיא מעוניינת להינשא לאדם אחר, עליה לבצע טקס חליצה הכולל יריקה וזריקת נעל.

אין מה לחשוש מטקס הגירושין

לא מעט נשים חוששות מטקס הגירושין וסבורות כי הוא משפיל ומבזה. אולם המציאות רחוקה מכך.

טקס הגירושין מתנהל בצורה עניינית ומכובדת, וכאמור – אינו כולל יריקה או זריקת נעל. זאת ועוד, טקס סידור הגט נערך ברובו על ידי בית הדין ואנשיו, ועל בני הזוג מוטל בעיקר לבצע את מסירת הגט.

משום כך, אין סיבה אמיתית לחשוש מגירושין בבית הדין הרבני.

עו"ד עדי כרמלי, בעל מוניטין בתחום דיני המשפחה בישראל. המשרד מעניק מגוון שירותים: ליווי בהליכי גירושין, אסטרטגיות בניהול תיקי משפחה מורכבים ועוד.

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר האם להתגרש אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף