האם יש להרחיב את עילת התביעה בגין רשלנות רפואית?

עילת התביעה ברשלנות רפואית מחייבת אשם. למרות שרשלנות רפואית אינה מקבלת הגדרה עצמאית בחוק הישראלי והיא מבוססת על ההגדרה הכללית של עוולת הרשלנות, יש לה מספר מאפיינים ייחודיים. בין היתר כדאי להזכיר כי כל תביעת רשלנות רפואית נדרשת להראות הפרה של חובת הזהירות, התרשלות וגרימת נזק. בנוסף, בית המשפט מבחין בין התרשלות בטיפול הרפואי עצמו, התרשלות בשל היעדר הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה.

האם יש להרחיב את עילת התביעה בגין רשלנות רפואית?

בעד ונגד הרחבת העילה

השאלה האם יש להרחיב את עילת התביעה בגין רשלנות רפואית זוכה להמון דעות סותרות. בצד אחד של המתרס עומדים אלו הטוענים כי יש להרחיב את עילת התביעה למשטר של אחריות מוחלטת. הנימוק העיקרי רואה במצב בו רכיב האשמה בטל פתח לשיפור המצב סביב מסירת חוות דעת רפואיות המסייעות לניזוק, וזאת עקב חשש מופחת של הרופאים מפני תביעה.

נימוק אחר רואה במשטר אחריות מוחלטת הזדמנות להפנמה טובה יותר של הסיכון אותו הטילו הרופאים על הניזוק, שכן התמריץ הכלכלי להימנע מלחזור בעתיד על אותה שגיאה גדל.

מעבר לכך, ישנו נימוק הקובע כי המערכת המשפטית לא תדרש להתמודד עם כל מקרה פרטני או לבחון את סבירות התנהגותו של הרופא בכל רגע נתון. הרחבת עילת התביעה בגין רשלנות רפואית תביא על פי הגישה הזו להקלה בעומס על בתי המשפט ועל עורכי דין.

בצד השני עומדים אלו המתנגדים להרחבה האמורה. הנימוק העיקרי גורס כי הסרת כתם האשמה תפגע בגורם ההרתעה של הרשלנות הרפואית ותביא בהכרח לעלייה במקרי הרשלנות. נימוק שני טוען כי הטלת משטר של אחריות חמורה תגדיל את העלות שעל החברה לשלם. ההיגיון מאחורי הנימוק הוא שגם אנשים שנפגעו שלא בגלל התרשלות יקבלו פיצוי, העלות תמומן על ידי הרופאים או המדינה אך בסופו של דבר הציבור ישלם. נימוק אחר קושר בין הרחבת האחריות לחתירה תחת שוק הביטוח.

לסיכום, אין דרך אחת לקבוע איזו גישה עדיפה ולכן סביר להניח כי גם בשנים הקרובות תידרש מערכת הבריאות לקבל החלטות מרחיקות לכת לגבי רשלנות רפואית.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר האם להתגרש אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף