איך להתגרש בלי לפגוע בילדים

תהליך הגירושין של ההורים עשוי להיות כואב ומייסר עבור הילדים. כיצד ניתן להקל על הילדים לעבור את התהליך? על מה חשוב להקפיד בכדי למזער את הקושי שלהם? על כך במאמר שלפניכם.

במידת האפשר – נסו לשקם את הנישואין

ילד שהוריו מתגרשים מאבד באחת את הקן שלו, את הביטחון שלו, ונקלע לתוך מערבולת של אי-וודאות. תהליך הגירושין, שאינו קל גם עבור ההורים, קשה שבעתיים עבור הילדים.

מחקרים רבים מראים כי ילדים להורים גרושים נמצאים בסיכון להיקלע לקשיים נפשיים, ובמקרים חריגים – אף לקשיים התפתחותיים.

משום כך, כאשר הגירושין אינם מחויבי המציאות ויש סיכוי לאחות את הקרעים, מומלץ לנסות קודם כל לשקם את הנישואין.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.

טובת הילדים אינה מצדיקה חיי נישואין בלתי נסבלים

אולם ישנם מקרים בהם אין מנוס מגירושין. במקרים כאלו, למרות הקשיים של הילדים והרצון להקל עליהם ככל האפשר, טובת הילדים אינה מצדיקה חיי נישואין בלתי נסבלים של הוריהם.

זאת ועוד: מסתבר שעדיף לילדים שהוריהם יהיו גרושים אך רגועים, מאשר לגדול בבית רווי מריבות וכעסים בין ההורים. משום כך, במקרים בהם חיי הנישואין הם בלתי נסבלים, מוטב לילדים שההורים יפרידו כוחות ויתגרשו.

מאמרים פופולריים נוספים:כיצד משפיעים גירושין על ילדים בגיל הרך ◄ להתגרש עם תינוק ◄ איך מספרים לילדים

נסו לסיים את הליך הגירושין בהסכמה ובמהירות

אם הגעתם להחלטה להתגרש, השתדלו להגיע להסכמות ולסיים את הליך הגירושין במהירות האפשרית. ככל שתסיימו את הליך הגירושין מהר יותר, כך יהיה לילדים קל יותר לשוב לשגרה ולעכל את השינוי שחל בחייהם.

לצורך גיבוש ההסכמות בנושאים השונים, ניתן להיעזר במגשרים מקצועיים. תפקידו של המגשר הוא ליצור בסיס של אמון והבנה הדדית תוך שמירה על האינטרסים של שני הצדדים.

אל תתעמתו בפני הילדים

הקפידו לנהל את העימותים הרחק מאוזנם של הילדים, ובוודאי אל תצעקו אחד על השני בנוכחותם של הילדים. ילדים לוקחים קשה מריבות וסכסוכים בין ההורים.

נסו להכריז על הפסקת אש כאשר הילדים בסביבה והשתדלו להתמקד במשותף ביניכם – היותכם הורים לילדים שלכם – ולא בכעסים ביניכם.

אין לערב את הילדים בהחלטות הנוגעות אליהם

בעידן של ימינו, בו לילדים יש דעה על כל דבר, ניתן בנקל להיתפס למחשבה שצריך 'להתייעץ' עם הילד ולשמוע את דעתו בסוגיות שנוגעות אליו בהליכי הגירושין. למשל: לשאול את הילד את מי הוא רוצה בתור המשמורן שלו או כמה ימים בשבוע הוא רוצה שיתקיימו הסדרי הראייה.

אך זו טעות חמורה. ילדים אינם צריכים להיות מעורבים בשאלות החינוך שלהם – בוודאי לא לבחור מי הוא ההורה המועדף עליהם. עצם חשיפת הילד לשאלות כאלה עלולה להזיק לנפשו. קבלו את ההחלטות בעזרת הגורמים המוסמכים לכך, והילדים כבר יתיישרו עם ההחלטות שלכם.

הסתה כנגד ההורה השני עלולה לפגוע קשות בנפשו של הילד

אחת התופעות החמורות ביותר בהליכי גירושין היא הסתה כנגד ההורה האחר. במקרים קיצוניים הסתה כנגד ההורה האחר עלולה ליצור 'ניכור הורי' בו הילד לא מעוניין להכיר בהורה השני. הסתה הורית הינה דבר חמור מאד שעלול להשפיע על התפתחותו של הילד לטווח הארוך.

השתדלו מאד שהוויכוחים שלכם לא יגררו להסתה כנגד ההורה האחר. גם אם אתם שונאים את הגרוש/ה וגם אם אתם סבורים שהשנאה מוצדקת, הילד יישאר תמיד ילד שלו/ה וההסתה תפגע בראש ובראשונה בילד שלכם.

בשורה התחתונה:

עם כל הצער שבדבר ולמרות הקושי של הילדים, לפעמים הפרדת הכוחות היא מחויבת המציאות. זאת ועוד, במקרים בהם ישנן מריבות ושנאה בין ההורים, יתכן שמוטב לילדים שהוריהם יתגרשו מאשר לגדול בבית רווי ויכוחים ושנאה הדדית.

במידה והחלטתם להתגרש, השתדלו לסיים את הליכי הגירושין בהסכמה ובמהירות והקפידו להרחיק את המריבות ואת הכעסים מעיני הילדים. בנוכחות הילדים נסו להתמקד במשותף ביניכם: היותכם הורים.

עו"ד לימור מסר: "תחושת האחריות כלפי לקוח שפנה אליי לצורך ייצוג משפטי בהליך גירושין והפקיד בידי את האינטרסים החיוניים ביותר שלו היא "כוכב הצפון" שמנחה אותי לכל אורכו של ההליך המשפטי. הניסיון שרכשתי במהלך השנים הרבות שאני עוסקת בייצוג בהליכי גירושין מאפשרים לי לנווט את הלקוח לאורך ההליך עד לסיומו בתוצאה משפטית מיטבית, שתאפשר לו לשים את הליך הגירושין מאחוריו, ולצאת לדרך חדשה".

פנייה לייעוץ אישי ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.האמור לעיל ובכל המאמרים באתר האם להתגרש אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני הבוחן את נסיבות העניין הספציפי. המסתמך על המידע עושה כן על אחריותו האישית בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

תל אביב

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף